Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

JADWIGA GRECZYŃSKA - haft richelieu

Kocha haftować, czuje się wtedy zrelaksowana jakby była w sanatorium

JADWIGA GRECZYŃSKA - pochodzi z Terespola, w którym na stałe mieszka od końca lat 80.  

Całe życie była oddana pracy na kolei a od 20 lat jest na emeryturze. Wtedy to, za sprawą sąsiadki - pani Kazimiery, odkryła w sobie talent do haftowania, szczególnie techniką richelieu. 

od tego czasu haftuje dosłownie codziennie! Uwielbia to, bardzo ją to uspokaja i wycisza. Wiosną i latem można zobaczyć panią Jadwigę na balkonie wśród ulubionych pelargonii jak wyszywa kolejną serwetę. Natomiast zimą, relaksuje się w swoim pokoju w towarzystwie pięknie rosnących paproci. 

Posiada na swoim koncie: ponad 40 obrusów, 200 serwet i serwetek (wszystko na bazie lnu, który nie jest tak łatwo dostępny) a także blisko 50 wyszywanych poduszeczek (głównie dla noworodków z ich imionami). Wykonanie jednej serwety zajmuje nieraz 100 godzin (6-7 godzin dziennie)! Jej dzieła można spotkać w całej Polsce, Niemczech i na Białorusi. Czuje się szczęśliwa wiedząc, że jej prace służą ludziom jako dekoracje mieszkań.

Uważa, że każdy powinien mieć w życiu swoje pasje i rozwijać je. Nie wolno poddać się nudzie oglądaniu telewizji (z wyjątkiem ulubionych seriali). 

                     

Reportaż przygotowali wolontariusze - ADRIAN ZIELONKA, WIKTOR PIKUŁA i PAULINA NEJMAN 

Wsparcie techniczne - MOK TERESPOL

 

Haft richelieu, inaczej haft wenecki – rodzaj ażurowego haftu imitującego koronkę.

Jest to haft biały z dzierganymi (ażurowymi) kompozycjami, wypełnionymi słupkami lub pajączkami, umieszczanymi jako łączenia w miejscu usuniętej tkaniny, najpierw otoczonej ściegiem dzierganym, a następnie wyciętej od spodu. Wprowadzony w XVII wieku we Francji, wykonywany w ręku (bez tamborka), uchodzi za łatwy i efektowny. Nazwę przyjęto na cześć francuskiego męża stanu, kardynała Richelieu.

Źródło: Krystyna Zwolińska, Zasław Malicki: Mały słownik sztuk plastycznych. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1993, s. 259.

Kontakt

Terespolska Platforma Kultury

Miejskie Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Terespolu
ul. Wojska Polskiego 217, 21-550 Terespol

T.K.: +48 507 170 018
@: mok@terespol.pl
www.mokterespol.com 

Banery/Logo