KRYSTIAN LEONIENKO - rzeźba, malarstwo, grawerowanie
24 maja 2021
Natchnienie może przyjść o każdej porze, nawet w nocy. Wtedy wstaję i zabieram się do pracy.
KRYSTIAN LEONIENKO – rzeźba, malarstwo, grawerowanie
ur. w 1985 r. Na stałe mieszka w Terespolu. Wykształcenie policealne. Pracuje w branży budowlanej i wykończeniowej. Jest mężem i ojcem 3 synów i 2 córek.
Od najmłodszych lat interesował się rękodziełem. Pamiętne zadanie pracy domowej z techniki, którą prowadził do dziś ceniony nauczyciel – Henryk Szypica, rozpoczęło jego zamiłowanie do rzeźbienia. Wspólnie z dziadkiem wyrzeźbił łódkę z drewna, za którą otrzymał najwyższą ocenę.
Na przestrzeni kolejnych lat sam doskonalił swój warsztat. Wykonywał na zamówienie różne prace: płaskorzeźby, malunki na szkle, grawerunki, itp. Zgłaszali się do niego bliżsi i dalsi znajomi, z różnymi zamówieniami, którym chętnie służył. Zadowolenie klientów zawsze cieszyło go równie bardzo jak praca w drewnie - jego zapach i struktura. Swoje dzieła przeznacza również na lokalne cele charytatywne, np. WOŚP czy Dar Serc.
Inspiracje czerpie z życia codziennego, w warsztacie stara się spędzić każdą wolną chwilę, o którą bardzo trudno w życiu codziennym. Zdarza się nawet, że wstaje w środku nocy aby, pod wpływem natchnienia, móc choć trochę ,,podłubać”.
W sierpniu 2020 roku po raz pierwszy wziął udział w plenerze rzeźbiarskim, pn.: ,,Historia Miasta. Plener-Aktywacja!”, zorganizowanym przez MOK Terespol (dofinansowanym z Narodowego Centrum Kultury). Zajęcia prowadził mistrz dłuta Janusz Woliński z Włodawy, członek Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej. Było to jego pierwsze spotkanie z prawdziwym rzeźbiarzem, który podzielił się swoją wiedzą i techniką. W ramach warsztatów powstały rzeźby postaci związanych z historią Terespola, które są do obejrzenia w MOK. Jedną z nich jest postać dziewczyny o imieniu ,,Jagoda”.
Pod wpływem uczestnictwa w zajęciach rzeźbiarskich planuje dalej rozwijać się warsztatowo i artystycznie. Dąży do tego, żeby własnoręcznie wykonać lepsze narzędzia (dłuta) i zacząć rzeźbić duże prace w drewnianych pniach oraz wykonywać bardziej skomplikowane dzieła.
Reportaż przygotowali wolontariusze - WIKTOR PIKUŁA (ALO Terespol), NATALIA KOSZOŁKO I MIKITA LIATOSHKA (oboje PSW Biała Podlaska)
Wsparcie techniczne - MOK TERESPOL