Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

KRZYSZTOF BADALSKI - lider Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol

Inicjator i organizator wielu wydarzeń kulturalnych

KRZYSZTOF BADALSKI – aktywista społeczny, organizator wydarzeń kulturalnych, lider Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol

Od urodzenia związany z Terespolem. Swoją przygodę z działalnością społeczną i twórczością artystyczną rozpoczął na początku lat 80-tych jako wokalista i tekściarz młodzieżowego zespołu muzycznego pn. ,,Formacja T” działającego przy ówczesnym Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Terespolu. W latach 90-tych organizował w Terespolu koncerty muzyki młodzieżowej, w tym 2 edycje Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Od 2007 roku rozpoczął działalność Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol jako jego prezes i już po roku, wspólnie z władzami miasta i ośrodkiem kultury, zapoczątkował jedno z najważniejszych obecnie wydarzeń kulturalnych w naszym mieście pn. ,,Koncert Noworoczny’’. Podczas imprezy wręczane są coroczne nagrody dla Zasłużonego dla Miasta Terespol oraz Przedsięwzięcie Roku a na scenie prezentują się lokalni wykonawcy i cenieni artyści z Polski a także Białorusi.

Jest również pomysłodawcą i organizatorem ,,Jarmarku Rękodzielniczego”, który odbywa się corocznie w przestrzeni parku miejskiego. Podczas imprezy prezentowane są wyroby nadbużańskich rękodzielników oraz prace artystów i twórców ludowych. Charakterystyczną cechą Jarmarku są konkursy: muzyczno-wokalny oraz kulinarny.

Jego aktywność przyczyniła się również do powstania kolejnych wydarzeń wpisujących się na stałe w kalendarz terespolskich imprez kulturalnych, np.: ,,Dar Serc”, podczas którego zbierane są fundusze na pomoc potrzebującym a także satyryczno-muzyczne ,,Jesienne Party”, do którego tworzy własny scenariusz i zaprasza artystów z kraju oraz z Białorusi. Ponadto na przestrzeni ostatnich lat zrealizował dwa jednorazowe projekty artystyczne: ,,Paradoksy PRL w Muzycznej Pigułce” oraz koncert z okazji Kanonizacji Papieża Jana Pawła II. Warto też wspomnieć, że jest pomysłodawcą i twórcą dwóch klipów muzycznych: ,,Moje Miasto Terespol” oraz ,,Małe Miasteczko”, które można znaleźć na portalu YouTube. 

Od 12 lat ściśle współpracuje z czasopismem społeczno-kulturalnym ,,Goniec Terespolski”, w którym odpowiada za dział reklam i współpracę z sektorem biznesu, pozyskując środki finansowe na druk wydawnictwa.

Jako wieloletni lider społeczny stara się pozyskiwać fundusze z zewnątrz na działalność statutową SRGMT, w tym na realizację wyżej wymienionych wydarzeń oraz następujących projektów: Kolej Warszawsko-Terespolska podczas którego powstałą makieta terenu dworcowego sprzed lat (Patriotyzm Jutra), wystawa poświęcona papieżowi Janowi Pawłowi II i Jarmark Bożonarodzeniowy, który składa się z warsztatów: rękodzielniczych, muzycznych, tanecznych, wokalnych i teatralnych (Fundusz FIO). Do realizacji swoich projektów i wydarzeń stara się sukcesywnie angażować zarówno młodzież jak i dorosłych, a także inne organizacje i instytucje działające w regionie, w tym także organizacje z Białorusi.

Od lat angażuje się również w pomoc innym organizacjom, grupom nieformalnych i osobom prywatnym. W Latach 2010-2015 wspólnie z Kołem Miłośników Fortyfikacji i Historii przywrócił pamięć o terespolskiej zabytkowej Prochowni, która zaczęła pełnić funkcję lokalnego mini-muzeum. W latach 2014-2017 koordynował współpracę z Bankiem Żywności z Lublina pozyskując dla najbardziej potrzebujących mieszkańców miasta i okolic żywność.

Za swoją wieloletnią pracę społeczną na rzecz kultury otrzymał wiele prestiżowych nagród: Złotą Odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,,Zasłużony dla Ochrony Zabytków’’, Doroczną Nagrodę Starosty Powiatu Bialskiego oraz tytuł Zasłużonego dla Miasta Terespol (w 2019 r). Jest ponadto laureatem: Ogólnopolskiej Nagrody ,,Rytmy Kolejarskie”, Srebrnej Odznaki ZRWP okręgu Katowickiego i Nagrody Dowódcy Wojsk Lotniczych w Poznaniu.

                                         

Wywiad przeprowadzili wolontariusze: KSENIA DEMIDOWICZ, ANASTAZJA MUCHA i WIKTOR PIKUŁA

przy wsparciu MOK Terespol.

Kontakt

Terespolska Platforma Kultury

Miejskie Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Terespolu
ul. Wojska Polskiego 217, 21-550 Terespol

T.K.: +48 507 170 018
@: mok@terespol.pl
www.mokterespol.com 

Banery/Logo